Podziel się z innymi:
2003-02-22

Błyski - objaw wymagający znacznej uwagi lekarza rodzinnego

Źródło/Autor: Iwona Świtka-Więcławska

Wiele osób zdrowych skarży się na ciemne plamy pojawiające się okresowo w polu widzenia. Pacjenci opisują ten objaw jako "sadze", "pajączki", "latające muszki" czy "kłaczki przed okiem", przemieszczające się przy poruszaniu gałką i powoli opadające w dół.

Błyski - objaw wymagający znacznej uwagi lekarza rodzinnego
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

Zarejestruj się

Przeczytaj także:
Zespół suchego oka – problem ludzi aktywnych. Jak sobie z nim radzić?
30.07.2012
1
Zespół suchego oka (ZSO) to problem coraz bardziej powszechny. Szczególnie dokucza on osobom aktywnym zawodowo, dużo pracującym przy komputerze i przebywającym w klimatyzowanych pomieszczeniach. Wbrew pozorom nie zawsze jest on prawidłowo diagnozowany. Zdarza się, że ZSO jest mylony z zapaleniem spojówek o różnej etiologii lub współistnieje z innymi problemami. Ilustruje to poniższy przypadek...
30.07.2012
1
Degeneracje plamki związane z wiekiem
22.02.2003
Starzenie się związane jest z powolnym pogarszaniem się widzenia. Zmniejszenie przezierności ośrodków optycznych oka oraz zwężenie źrenicy sprawiają, że do siatkówki dociera coraz mniej światła.
22.02.2003
Zaburzenia nerwowo-mięśniowe u pacjentów z cukrzycą
22.02.2003
1
Cukrzyca może być przyczyną różnych powikłań w narządzie wzroku. Do najbardziej znanych należy retinopatia cukrzycowa, która jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku u osób między 20 a 65 rokiem życia.
22.02.2003
1