Aktualności
Otyłość ma związek ze zwyrodnieniem plamki żółtej
Nowo odkryty mechanizm molekularny wskazuje na związek otyłości z powodującym utratę wzroku zwyrodnieniem plamki żółtej - informują naukowcy na łamach „Science”.
Biotechnolodzy wyhodowali „minioczy”
Brytyjski zespół stworzył w laboratorium modele fragmentów siatkówki z komórek pobranych ze skóry ochotników. Mają pozwolić na lepsze poznanie przyczyn ślepoty, w tym rzadkiego zespołu Ushera.
Pod wpływem stresu oczy szybciej się starzeją
Powtarzający się stres, taki jak podniesione ciśnienie wewnątrzgałkowe - sprawia, że w komórkach siatkówki zachodzą zmiany epigenetyczne i transkrypcyjne, wskazujące na przyspieszony proces starzenia – informuje pismo „Aging Cell”.
Zaburzenia snu to większe ryzyko jaskry
Zbyt mało snu, chrapanie, czy senność w ciągu dnia wyraźnie wiążą się z podwyższonym zagrożeniem jaskrą.
Sztuczna inteligencja może przewidywać problemy z sercem, badając dno oka
Dzięki obrazom sieci naczyniowej siatkówki oka sztuczna inteligencja (AI) może przewidywać chorobę sercowo-naczyniową i ewentualny zgon z jej powodu
SARS-CoV-2 obecny w siatkówce
Cząsteczki SARS-CoV-2 zidentyfikowano w siatkówce trzech zmarłych pacjentów. Może to mieć związek z ocznymi objawami infekcji – wykazała brazylijska analiza.
Okularnicy bardziej odporni na koronawirusa
Zakażenie się koronawirusem SARS-CoV-2 przez narząd wzroku jest trzykrotnie mniej prawdopodobne w przypadku osób, które regularnie korzystają z okularów.
Wykazano związek Covid-19 ze zmianami w oczach
Znaczące nieprawidłowości w gałkach ocznych osób z ciężką postacią Covid-19 odkryli radiolodzy za pomocą rezonansu magnetycznego. W kolejnych badaniach naukowcy będą…
Ćwiczenia mogą spowolnić utratę wzroku, a nawet jej zapobiec
Aktywność fizyczna może spowolnić utratę wzroku wskutek zwyrodnienia plamki żółtej, a nawet jej zapobiec, i pomóc osobom z jaskrą czy retinopatią cukrzycową.
Czerwone światło poprawia wzrok
Patrzenie na ciemnoczerwone światło przez trzy minuty dziennie korzystnie wpływa na słabnący z wiekiem wzrok – informują naukowcy w czasopiśmie „Journals of Gerontology”.
Oczy wysyłają do mózgu więcej sygnałów, niż przypuszczano
Neurony siatkówki wysyłają do mózgu nie tylko sygnały pobudzające – jak dotąd sądzono – lecz także hamujące, co ma wpływ na regulację pewnych podświadomych zachowań.
Kontakt wzrokowy podczas wideorozmowy działa podobnie jak na żywo
Kontakt wzrokowy podczas wideorozmowy wywołuje u rozmówcy podobną reakcję psychofizjologiczną co podczas spotkania na żywo – czytamy na łamach „Psychophysiology”.
Czy SARS-CoV-2 przenosi się przez łzy?
Wirusa nie wykryto we łzach pacjentów i dlatego mało prawdopodobne, by przenosił się tą drogą – wynika z najnowszego badania opisanego na łamach „Ophthalmology”. Jednak…
Soczewka kontaktowa nawilży się sama
Japońscy naukowcy stworzyli samonawilżające się soczewki kontaktowe. Wykorzystany w nich system można użyć m.in. w tworzonych od pewnego czasu e-soczewkach.
Kiedy Viagra może być niebezpieczna?
Wysoka dawka syldenafilu może powodować nadwrażliwość na światło i upośledzone postrzeganie kolorów – czytamy na łamach „Frontiers in Neurology”. Dotyczy to…
W leczeniu AMD przydałoby się więcej ciepła
Podgrzewanie oka podczas wstrzykiwania leku stosowanego w terapii AMD powinno zwiększyć jej skuteczność – ogłoszono na konferencji American Physical Society w Seattle.
Krótkowzroczność u dzieci: co dwie terapie, to nie jedna
Połączenie dwóch metod leczenia lepiej hamuje postęp krótkowzroczności u dzieci – poinformowano na kongresie American Academy of Ophthalmology w San Francisco.
Lek na zespół bolesnego pęcherza szkodliwy dla oka
Polisiarczan pentozanu sodu, stosowany u pacjentów z zespołem bolesnego pęcherza moczowego, może prowadzić do uszkodzeń siatkówki – donoszą amerykańscy naukowcy.
Gorzka czekolada jednak nie poprawia wzroku?
Najnowsze badania niemieckich specjalistów sugerują, że choć gorzka czekolada zawiera korzystne dla zdrowia składniki, to po jej spożyciu wzrok się nie poprawia.
Zespół suchego oka – problem ludzi aktywnych. Jak sobie z nim radzić?
Zespół suchego oka (ZSO) to problem coraz bardziej powszechny. Szczególnie dokucza on osobom aktywnym zawodowo, dużo pracującym przy komputerze i przebywającym w klimatyzowanych pomieszczeniach. Wbrew pozorom nie zawsze jest on prawidłowo diagnozowany. Zdarza się, że ZSO jest mylony z zapaleniem spojówek o różnej etiologii lub współistnieje z innymi problemami. Ilustruje to poniższy przypadek...
Błyski - objaw wymagający znacznej uwagi lekarza rodzinnego
Wiele osób zdrowych skarży się na ciemne plamy pojawiające się okresowo w polu widzenia. Pacjenci opisują ten objaw jako "sadze", "pajączki", "latające muszki" czy "kłaczki przed okiem", przemieszczające się przy poruszaniu gałką i powoli opadające w dół.
Degeneracje plamki związane z wiekiem
Starzenie się związane jest z powolnym pogarszaniem się widzenia. Zmniejszenie przezierności ośrodków optycznych oka oraz zwężenie źrenicy sprawiają, że do siatkówki dociera coraz mniej światła.
Polscy naukowcy opracowali technikę STOC-T, która pozwala na oglądanie tylnych warstw oka - siatkówki i naczyniówki na dowolnych głębokościach. "To kolejny kamień milowy w obrazowaniu oczu" - informują przedstawiciele Instytutu Chemii Fizycznej PAN.