Aktualności
Krótkowzroczność u dzieci: co dwie terapie, to nie jedna
Połączenie dwóch metod leczenia lepiej hamuje postęp krótkowzroczności u dzieci – poinformowano na kongresie American Academy of Ophthalmology w San Francisco.
Lek na zespół bolesnego pęcherza szkodliwy dla oka
Polisiarczan pentozanu sodu, stosowany u pacjentów z zespołem bolesnego pęcherza moczowego, może prowadzić do uszkodzeń siatkówki – donoszą amerykańscy naukowcy.
Gorzka czekolada jednak nie poprawia wzroku?
Najnowsze badania niemieckich specjalistów sugerują, że choć gorzka czekolada zawiera korzystne dla zdrowia składniki, to po jej spożyciu wzrok się nie poprawia.
Soczewki z zoomem: będzie rewolucja?
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego ogłosili w czasopiśmie naukowym „Advanced Functional Materials”, że pracują nad stworzeniem soczewki przybliżającej obraz.
Nowy implant nadzieją dla niewidomych
Naukowcy częściowo przywrócili wzrok sześciu niewidomym osobom za pomocą implantu, który przekazuje do mózgu obrazy wideo.
Palenie papierosów powoduje problemy ze wzrokiem
Nałogowi palacze są bardziej narażeni na problemy ze wzrokiem - informują naukowcy z Uniwersytetu Rutgersa w stanie New Jersey na łamach czasopisma naukowego "Psychiatry Research".
Chorzy na Creutzfeldta-Jakoba mają priony w oczach
Priony w oczach osób chorych na neurodegeneracyjną chorobę Creutzfeldta-Jakoba mogą być źródłem infekcji podczas zabiegów chirurgicznych – informuje „mBio”.
Te matki częściej rodzą zezowate dzieci
Zez rozwija się o 46 proc. częściej u potomstwa kobiet, które paliły w czasie ciąży – informuje czasopismo „Acta Ophthalmologica”.
Siatkówka w próbówce
Amerykańskim naukowcom prowadzącym badania nad rozwojem ludzkich narządów udało się stworzyć w probówce ludzką siatkówkę.
Leki soczewkowe
Soczewki kontaktowe, które zmieniają kolor po uwolnieniu leków do oka, mogą ułatwić monitorowanie leczenia – informuje czasopismo „ACS Applied Materials & Interfaces”.
Chodzisz do kręgarza? Możesz pogorszyć sobie wzrok
Energiczne manipulacje w obrębie kręgosłupa szyjnego mogą przejściowo pogorszyć ostrość widzenia – informuje „American Journal of Ophthalmology Case Reports”.
Szansa dla niewidomych od urodzenia?
Nowa technika pozwoliła na odtworzenie w oczach myszy reagujących na światło pręcików.
Powszechna choroba oczu ma podłoże autoimmunologiczne?
Według najnowszego badania częste schorzenie oczu może wywoływać atak własnych komórek odpornościowych chorego. Naukowcy podejrzewają, że w podobny sposób mogą powstawać też choroby neurologiczne.
Niebieskie światło nieodwracalnie niszczy oczy. Co z wyświetlaczami?
Jak ustalili naukowcy, niebieska frakcja światła pochodzącego ze Słońca czy elektronicznych ekranów zmienia niezbędną do widzenia substancję w siatkówce w toksyczny dla komórek związek. Reakcja ta może przyspieszać rozwój zwyrodnienia plamki żółtej.
Krople z kurkuminy na jaskrę
Kurkumina w kroplach do oczu może pomóc leczyć wczesne stadium jaskry - informuje czasopismo "Scientific Reports".
Jedna pomarańcza dziennie powstrzymuje degenerację plamki żółtej
Nowe badania wykazały, że ludzie, którzy regularnie jedzą pomarańcze, mają mniejszą skłonność do rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej niż ci, którzy owoców tych nie spożywają wcale.
Możliwy przełom w leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej
Naukowcy pracują nad kroplami, które hamują postęp prowadzącego do ślepoty zwyrodnienia plamki żółtej. Lek ma zastąpić stosowane dzisiaj zastrzyki do gałki ocznej.
MZ: będą zmiany dot. skierowań na rehabilitację dla osób z dysfunkcją wzroku
W Ministerstwie Zdrowia trwają analizy dot. rozszerzenia katalogu osób mogących wystawiać skierowania na rehabilitację osób z dysfunkcją wzroku – poinformował w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski. Wyraził nadzieję, że uda się szybko zaproponować rozwiązanie.
65 proc. Polaków od ponad roku nie było u okulisty
65 proc. Polaków od ponad roku nie było u okulisty – wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez IQS. 16 proc. badanych przyznało, że u okulisty nie było jeszcze nigdy.
- 1
- 2
Zespół suchego oka – problem ludzi aktywnych. Jak sobie z nim radzić?
Zespół suchego oka (ZSO) to problem coraz bardziej powszechny. Szczególnie dokucza on osobom aktywnym zawodowo, dużo pracującym przy komputerze i przebywającym w klimatyzowanych pomieszczeniach. Wbrew pozorom nie zawsze jest on prawidłowo diagnozowany. Zdarza się, że ZSO jest mylony z zapaleniem spojówek o różnej etiologii lub współistnieje z innymi problemami. Ilustruje to poniższy przypadek...
Błyski - objaw wymagający znacznej uwagi lekarza rodzinnego
Wiele osób zdrowych skarży się na ciemne plamy pojawiające się okresowo w polu widzenia. Pacjenci opisują ten objaw jako "sadze", "pajączki", "latające muszki" czy "kłaczki przed okiem", przemieszczające się przy poruszaniu gałką i powoli opadające w dół.
Degeneracje plamki związane z wiekiem
Starzenie się związane jest z powolnym pogarszaniem się widzenia. Zmniejszenie przezierności ośrodków optycznych oka oraz zwężenie źrenicy sprawiają, że do siatkówki dociera coraz mniej światła.
Podgrzewanie oka podczas wstrzykiwania leku stosowanego w terapii AMD powinno zwiększyć jej skuteczność – ogłoszono na konferencji American Physical Society w Seattle.