Artykuły
Zespół suchego oka
Zespół suchego oka, podstawowe zaburzenie powierzchni oka, jest jedną z najczęstszych chorób okulistycznych. Jest to schorzenie przewlekłe i długoterminowe, modyfikowane przez środowisko, któremu towarzyszy stan zapalny na powierzchni oka i zaburzona homeostaza.
Rola leków generycznych w farmakoterapii okulistycznej
Zamiarem autorów pracy jest włączenie się w nurt dyskusji na temat roli i znaczenia leków generycznych w okulistyce, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów bezpieczeństwa i efektywności klinicznej ich stosowania.
Problemy okulistyczne w geriatrii
Oko ludzkie i układ wzrokowy podlegają fizjologicznym procesom starzenia, które powodują stopniowe pogarszanie funkcji widzenia, niezależne od rozwoju chorób związanych z wiekiem (1). Obniżenie funkcji wzrokowych pojawiające się wraz ze starzeniem, niezależnie od przyczyny wywołującej, obniża jakość życia i ogranicza podejmowane czynności życiowe...
Jak często współczesny człowiek ma zaczerwienione oczy i dlaczego?
Przekrwienie spojówek jest częstą dolegliwością współczesnego człowieka. Pomimo rozpowszechnienia się chorób alergicznych, alergia nie jest jedyną przyczyną zaczerwienionych oczu.
Metoda fotodynamiczna (PDT) w okulistyce
Ogromny postęp nowoczesnej fizyki w zakresie budowy i doskonalenia systemów laserowych oraz osiągnięcia chemii w dziedzinie syntezy coraz to nowych barwników fotouczulających pozwoliły na wprowadzenie w wielu specjalnościach medycznych metody fotodynamicznej (Photodynamic Therapy PDT).
Angiografia fluoresceinowa w cukrzycy młodzieńczej
Cukrzyca stanowi poważny problem społeczny, bowiem cierpi na nią duży odsetek populacji. Obejmując wszystkie grupy wiekowe, jest ona najczęstszą przyczyną ślepoty w krajach wysoko rozwiniętych.
Laserowe operacje przetokowe w chirurgii jaskry
Operacje przetokowe polegają na wytworzeniu połączenia między komorą przednią a przestrzenią podspojówkową. Przez powstałą przetokę dochodzi do przepływu cieczy wodnistej, co prowadzi do obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Optyczna koherentna tomografia w diagnostyce chorób przedniego i tylnego odcinka gałki ocznej
Podstawowym celem medycznych technik obrazowania optycznego jest ocena morfologiczna struktur organizmu. Tkanki są strukturami wieloskładnikowymi o różnym stopniu uporządkowania i właściwościach spektralnych, stanowiącymi centra rozpraszające o wymiarach obejmujących szeroki zakres wartości.
Perymetria automatyczna w diagnostyce neurookulistycznej
Pole widzenia to przestrzeń, jaką ogarniamy wzrokiem. Prawidłowe pole widzenia każdego oka rozciąga się do 90 stopni od skroni, 60 od nosa, 55 od góry i 70 stopni od dołu.
Operacje zewnątrzgałkowe w chirurgii odwarstwienia siatkówki
Odwarstwienie siatkówki to odłączenie jej części sensorycznej od nabłonka barwnikowego. Podział odwarstwienia siatkówki na: otworopochodne, trakcyjne i wysiękowe, z jednej strony mówi o bezpośredniej przyczynie zmian, z drugiej zaś - określa sposób leczenia.
Jakość życia chorego na jaskrę a efektywność leczenia farmakologicznego
Farmakologiczne leczenie jaskry opiera się na regularnym, codziennym przyjmowaniu kropli do oczu, na ogół do końca życia chorego - jeśli wcześniej nie zaistnieje konieczność interwencji chirurgicznej.
Znaczenie badań epidemiologicznych w zapobieganiu ślepocie wywołanej jaskrą
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, jaskra zajmuje w skali światowej drugie miejsce wśród przyczyn utraty wzroku, obejmując 15% zarejestrowanych przypadków. Co roku z powodu jaskry traci wzrok około 2,4 miliona ludzi.
Współczesne poglądy na istotę i patomechanizm jaskry pierwotnej oraz ich wpływ na zasady i strategię leczenia
Według współcześnie obowiązującej definicji, pojęcie "jaskra" obejmuje grupę chorób oczu, która charakteryzuje się postępującym zanikiem nerwu wzrokowego, przebiegającym z charakterystycznymi zmianami w wyglądzie jego tarczy oraz z charakterystycznymi, progresywnymi zmianami w polu widzenia.
Krążeniowe czynniki ryzyka neuropatii jaskrowej i efekty jatrogenne w dynamice tego procesu
Rozpoznanie i leczenie jaskry do niedawna jeszcze opierało się tylko i wyłącznie na wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego. To kryterium okazuje się jednak fałszywe zarówno w przypadkach jaskry z normalnym ciśnieniem wewnątrzgałkowym (JNC), która stanowi wg różnych źródeł 24-39% jaskry pierwotnej otwartego kąta, jak i w nadciśnieniu ocznym.
Odmienność anatomiczna oka z wysoką krótkowzrocznością a kryteria rozpoznania i strategia leczenia jaskry
Wysoka krótkowzroczność degeneracyjna jest jednostką chorobową o słabo poznanej etiologii oraz uwarunkowaniu genetycznym i/lub środowiskowym, którą określają 3 kryteria: anatomo-kliniczne, biometryczne i refrakcyjne. Dwa pierwsze kryteria są dla niej specyficzne, ostatnie - najmniej, aczkolwiek w praktyce to ono właśnie jest najczęściej używane.
Zmiany czynnościowe w jaskrze, metody ich wczesnego wykrywania oraz monitorowania postępu, jako podstawa do wyboru i modyfikacji leczenia
Istotą uszkodzenia w jaskrze są zmiany anatomopatologiczne polegające na postępującej atrofii komórek zwojowych i warstwy włókien nerwowych siatkówki. W wyniku tych zmian dochodzi do postępującego zaniku tarczy nerwu wzrokowego z charakterystycznym poszerzeniem wnęki naczyniowej, ubytkami pierścienia nerwowo-siatkówkowego oraz ubytkami warstwy włókien nerwowych siatkówki.
Diagnostyka ultrasonograficzna w okulistyce
Początek XX wieku to pierwsze praktyczne zastosowanie przez Langevina ultradźwięków w hydrolokacyjnej metody poszukiwania łodzi podwodnych oraz pomiarów głębokości dna morskiego. Dopiero w latach 50. (1956 r.) Mundt i Hages donieśli o wykorzystaniu prezentacji A w badaniu gałek ocznych.
Zaćma - typowe postępowanie lecznicze
Najczęstszą chorobą soczewki ludzkiej jest zaćma. Jest ona najczęstszą przyczyną ślepoty na świecie. Ze względu jednak na skuteczność leczenia jest to ślepota odwracalna.
Zmiany okolicy plamkowej w przebiegu cukrzycy - korzyści diagnostyczne optycznej koherentnej tomografii
Cukrzyca jest chorobą ogólnoustrojową powodującą wiele powikłań ze strony narządu wzroku. Według danych WHO schorzenie to należy do najczęstszych przyczyn ślepoty.
- 1
- 2
Zespół suchego oka – problem ludzi aktywnych. Jak sobie z nim radzić?
Zespół suchego oka (ZSO) to problem coraz bardziej powszechny. Szczególnie dokucza on osobom aktywnym zawodowo, dużo pracującym przy komputerze i przebywającym w klimatyzowanych pomieszczeniach. Wbrew pozorom nie zawsze jest on prawidłowo diagnozowany. Zdarza się, że ZSO jest mylony z zapaleniem spojówek o różnej etiologii lub współistnieje z innymi problemami. Ilustruje to poniższy przypadek...
Błyski - objaw wymagający znacznej uwagi lekarza rodzinnego
Wiele osób zdrowych skarży się na ciemne plamy pojawiające się okresowo w polu widzenia. Pacjenci opisują ten objaw jako "sadze", "pajączki", "latające muszki" czy "kłaczki przed okiem", przemieszczające się przy poruszaniu gałką i powoli opadające w dół.
Degeneracje plamki związane z wiekiem
Starzenie się związane jest z powolnym pogarszaniem się widzenia. Zmniejszenie przezierności ośrodków optycznych oka oraz zwężenie źrenicy sprawiają, że do siatkówki dociera coraz mniej światła.
Obecność zaawansowanej postaci AMD w jednym oku jest czynnikiem ryzyka rozwoju zmian również w drugim oku.