Aktualności

Nowa era w leczeniu chorób siatkówki w Polsce
04.01.2024
Od stycznia br. mamy w Polsce nową erę w leczeniu chorób siatkówki – oceniają eksperci. Do refundacji włączone zostały leki, które chronią pacjentów z tymi schorzeniami przed utratą wzroku, a jednocześnie mogą być podawane znacznie rzadziej niż leki stosowane dotychczas.
Lek na wyleczenie zwyrodnienia barwnikowego siatkówki
20.12.2023
Analizy lekarzy ze Śląskiego Uniwersytetu Medyczego wykazały możliwość opracowania leku, który w przyszłości będzie mógł wyleczyć uszkodzony gen pacjentów.
Śląskie: nowoczesne soczewki do leczenia zaćmy
15.12.2023
Zabieg przy użyciu nowoczesnej soczewki o rozszerzonej głębi ostrości to nowa metoda leczenia zaćmy bez żadnych dodatkowych opłat, w szpitalach w Będzinie i Zawierciu.
Polskie wytyczne w leczeniu obrzęku plamki
28.11.2023
W programie lekowym leczenia obrzęku plamki cukrzycowej (DME) dostępne są najbardziej skuteczne leki stosowane globalnie, co umożliwia wybór optymalnej terapii dla pacjenta. Ukazały się pierwsze polskie wytyczne leczenia DME i mają duże znaczenie.
Pierwszy przeszczep całego oka
14.11.2023
Specjaliści z Nowego Jorku po raz pierwszy na świecie przeszczepili 46-letniemu pacjentowi całe oko i część twarzy. Chirurdzy nie mają jednak pewności, czy pacjent odzyska wzrok.
Winogrona mogą spowalniać utratę wzroku
09.10.2023
Winogrona zapewniają oczom lepszą ochronę przed wolnymi rodnikami niż luteina, roślinny barwnik stosowany jako suplement diety – wynika z badania opublikowanego w piśmie „Free Radical Biology and Medicine”.
Okulary „do komputera” mogą nie pomagać
23.08.2023
Analiza dostępnych badań wskazuje, że okulary odcinające potencjalnie szkodliwe światło niebieskie, przynajmniej krótkoterminowo nie dają dużych korzyści. U badanych nie zmniejszało się obciążenie oczu związane z używaniem ekranów, ani nie poprawiły się parametry snu.
Hodowane komórki mają szansę leczyć ślepotę
14.08.2023
Z pomocą nanotechnologii naukowcy wyhodowali ważne komórki siatkówki. Metoda może otworzyć drogę do leczenia zwyrodnienia plamki żółtej – częstej przyczyny ślepoty.