Aktualności
Na oka dnie: siatkówka i naczyniówka bez sekretów dzięki udoskonaleniom tomografii
Polscy naukowcy opracowali technikę STOC-T, która pozwala na oglądanie tylnych warstw oka - siatkówki i naczyniówki na dowolnych głębokościach. "To kolejny kamień milowy w obrazowaniu oczu" - informują przedstawiciele Instytutu Chemii Fizycznej PAN.
mRNA może leczyć wrodzoną ślepotę
Nowa, oparta na mRNA metoda podobna do tej, jaką zastosowano w szczepionkach przeciw Covid-19, ma szansę leczyć dziedziczne zwyrodnienia siatkówki. Jej twórcy poradzili sobie z głównym wyzwaniem - dostarczeniem mRNA na dno oka.
Dzięki przeszczepieniu rogówki obu oczu roczny chłopiec odzyskuje wzrok
Zabiegi – bardzo rzadkie u tak małych dzieci – przeprowadzili lekarze z Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach, przeobrażającego się obecnie w Europejskie Centrum Okulistyki.
Otyłość ma związek ze zwyrodnieniem plamki żółtej
Nowo odkryty mechanizm molekularny wskazuje na związek otyłości z powodującym utratę wzroku zwyrodnieniem plamki żółtej - informują naukowcy na łamach „Science”.
Eksperci: zaczęła się nowa era w leczeniu poważnych chorób oczu
Leki, które wymagają rzadszych iniekcji do gałki ocznej, to nowe era w leczeniu chorób naczyniowych siatkówki prowadzących do utraty wzroku – ocenili eksperci. Obecnie trwają też prace nad możliwością stosowania implantów do oka uwalniających leki.
Eksperci: czerniak gałki ocznej to groźna choroba, odmienna od czerniaka skóry
Czerniak błony naczyniowej oka i czerniak skóry to dwa odmienne nowotwory – podkreślają specjaliści. Czerniak gałki ocznej jest o tyle trudny w terapii, że nie reaguje na leczenie, które działa na czerniaka skóry – dodają.
Prof. Palczewski: w ciągu ok. 10 lat niemal wszystkie choroby prowadzące do ślepoty mogą być uleczalne
Prof. Krzysztof Palczewski z zespołem pracuje nad terapiami umożliwiającymi widzenie osobom z chorobami, które prowadzą do ślepoty. Techniki edycji genów umożliwiają już naprawę mutacji genetycznych w żyjących komórkach, również w oku. "Potrzebujemy jednak jeszcze 5-7 lat, aby przejść do badań na ludziach" - mówi.
Biotechnolodzy wyhodowali „minioczy”
Brytyjski zespół stworzył w laboratorium modele fragmentów siatkówki z komórek pobranych ze skóry ochotników. Mają pozwolić na lepsze poznanie przyczyn ślepoty, w tym rzadkiego zespołu Ushera.
Pod wpływem stresu oczy szybciej się starzeją
Powtarzający się stres, taki jak podniesione ciśnienie wewnątrzgałkowe - sprawia, że w komórkach siatkówki zachodzą zmiany epigenetyczne i transkrypcyjne, wskazujące na przyspieszony proces starzenia – informuje pismo „Aging Cell”.
Zaburzenia snu to większe ryzyko jaskry
Zbyt mało snu, chrapanie, czy senność w ciągu dnia wyraźnie wiążą się z podwyższonym zagrożeniem jaskrą.
Sztuczna inteligencja może przewidywać problemy z sercem, badając dno oka
Dzięki obrazom sieci naczyniowej siatkówki oka sztuczna inteligencja (AI) może przewidywać chorobę sercowo-naczyniową i ewentualny zgon z jej powodu
Badanie: Metabolit kofeiny może hamować rozwój krótkowzroczności
Jeden z metabolitów kofeiny, 7-metyloksantyna (7-MX), może spowalniać rozwój krótkowzroczności u dzieci – wynika z badań opublikowanych przez „British Journal of Ophtamology”.
Ekspert: nadmiar światła niebieskiego jest szkodliwy dla oczu
Światło niebieskie to naturalna składowa światła słonecznego, ale jest też emitowane przez powszechnie używane urządzenia elektroniczne. W nadmiarze jest ono szkodliwe dla oczu, przyspiesza np. degenerację siatkówki – ostrzegają organizatorzy kampanii „Godzina Dla Oka”.
Inteligentny robot pomógł w hodowli komórek siatkówki oka
W Japonii powstał wyposażony w sztuczną inteligencję robot, który prowadzi laboratoryjne badania nad hodowlą potencjalnie ratujących wzrok komórek siatkówki. Zdołał przetestować już 200 mln kombinacji różnych czynników i dobrać najlepsze warunki dla wytwarzanych komórek.
Prof. Krawczyński: terapie genetyczne i komórkowe zaczynają pomagać w ratowaniu wzroku pacjentów (wywiad)
Naukowcy starają się wykorzystać terapie genowe, komórki macierzyste i hodowle tkankowe do ratowania wzroku w ciężkich chorobach oczu. Pierwsze terapie są już dostępne, ale na razie pomagają w nielicznych schorzeniach - mówi PAP prof. Maciej Krawczyński z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Naukowcy: Coraz bliżej nieoperacyjnego leczenia zaćmy
Związek, będący pochodną cholesterolu, redukuje zmętnienie soczewki spowodowane zaćmą – wnika z badań opublikowanych w piśmie „Investigative Ophthalmology and Visual Science”.
Badanie: Słaby wzrok bywa niesłusznie mylony ze słabym mózgiem
U milionów starszych osób ze słabym wzrokiem błędnie diagnozuje się łagodne zaburzenia funkcji poznawczych – informuje pismo „Scientific Reports”.
Badanie: Mapa komórek siatkówki pomoże w leczeniu ślepoty
Nowe badania odkryły kolejne tajemnice siatkówki oka. Zdobyte informacje mogą pomóc w opracowaniu terapii różnych przyczyn ślepoty i lepszych metod ich rozpoznawania.
Lublin: Okuliści uratowali wzrok rannej podczas wybuchu bomby pacjentce z Ukrainy
Lubelscy okuliści uratowali wzrok pacjentce z Ukrainy, rannej podczas wybuchu bomby. Trwa również walka o wzrok jej pięcioletnich synów. To już kolejni uchodźcy, którzy ucierpieli w wyniku działań wojennych na Ukrainie i są leczeni w Lublinie.
Zespół suchego oka – problem ludzi aktywnych. Jak sobie z nim radzić?
Zespół suchego oka (ZSO) to problem coraz bardziej powszechny. Szczególnie dokucza on osobom aktywnym zawodowo, dużo pracującym przy komputerze i przebywającym w klimatyzowanych pomieszczeniach. Wbrew pozorom nie zawsze jest on prawidłowo diagnozowany. Zdarza się, że ZSO jest mylony z zapaleniem spojówek o różnej etiologii lub współistnieje z innymi problemami. Ilustruje to poniższy przypadek...
Błyski - objaw wymagający znacznej uwagi lekarza rodzinnego
Wiele osób zdrowych skarży się na ciemne plamy pojawiające się okresowo w polu widzenia. Pacjenci opisują ten objaw jako "sadze", "pajączki", "latające muszki" czy "kłaczki przed okiem", przemieszczające się przy poruszaniu gałką i powoli opadające w dół.
Degeneracje plamki związane z wiekiem
Starzenie się związane jest z powolnym pogarszaniem się widzenia. Zmniejszenie przezierności ośrodków optycznych oka oraz zwężenie źrenicy sprawiają, że do siatkówki dociera coraz mniej światła.
Najwięcej (555) wykonano w ośrodkach okulistycznych w woj. śląskim. Na taki przeszczep czeka obecnie ok. 4 tys. pacjentów, a średni czas oczekiwania wynosi trzy lata.