Aktualności

Robot wstrzykuje leki do oka
13.07.2023
Robot może wykonywać zastrzyki do tylnej części gałki ocznej z większą dokładnością niż chirurdzy - poinformowało pismo „arXiv”.
Krople do oczu spowalniają krótkowzroczność
05.06.2023
Badania klinicznych pokazują, że krople do oczu z niską dawką atropiny mogą spowolnić postęp krótkowzroczności u dzieci, ponieważ hamują nadmierne powiększanie się oka.
Atlas ludzkiej siatkówki
11.05.2023
Najnowsze zdobycze mikroskopii i hodowli tzw. organoidów wspomagają naukowców przy precyzyjnym opisaniu budowy i rozwój siatkówki człowieka. Podobnymi metodami chcą badać inne tkanki i narządy, również mózg.
mRNA może leczyć wrodzoną ślepotę
16.01.2023
Nowa, oparta na mRNA metoda podobna do tej, jaką zastosowano w szczepionkach przeciw Covid-19, ma szansę leczyć dziedziczne zwyrodnienia siatkówki. Jej twórcy poradzili sobie z głównym wyzwaniem - dostarczeniem mRNA na dno oka.
Eksperci: zaczęła się nowa era w leczeniu poważnych chorób oczu
15.12.2022
1
Leki, które wymagają rzadszych iniekcji do gałki ocznej, to nowe era w leczeniu chorób naczyniowych siatkówki prowadzących do utraty wzroku – ocenili eksperci. Obecnie trwają też prace nad możliwością stosowania implantów do oka uwalniających leki.
Naukowcy: Coraz bliżej nieoperacyjnego leczenia zaćmy
18.05.2022
Związek, będący pochodną cholesterolu, redukuje zmętnienie soczewki spowodowane zaćmą – wnika z badań opublikowanych w piśmie „Investigative Ophthalmology and Visual Science”.
Badanie: Mapa komórek siatkówki pomoże w leczeniu ślepoty
10.05.2022
Nowe badania odkryły kolejne tajemnice siatkówki oka. Zdobyte informacje mogą pomóc w opracowaniu terapii różnych przyczyn ślepoty i lepszych metod ich rozpoznawania.
Koronawirusa można wyczytać z… oczu
04.05.2021
2
Firma z Monachium liczy na to, że pomoże zapoczątkować nową erę testów na obecność koronawirusa za pomocą skanowania oczu przy użyciu aplikacji w telefonie.
04.05.2021
2