Aktualności

Krople do oczu zamiast zastrzyku do oka
30.12.2024
Dzięki opracowanym w Korei kroplom do oczu leczenie suchej postaci zagrażającego utratą wzroku AMD mogłoby być mniej uciążliwe dla pacjentów - informuje pismo "Advanced Science".
Prof. Rękas: zbyt często wykonuje się zabiegi usunięcia tzw. zaćmy wtórnej (wywiad)
29.10.2024
Po operacjach zaćmy u niektórych pacjentów może powstać tzw. zaćma wtórna. W Polsce i innych krajach zbyt wcześnie jednak wykonywane są zabiegi jej usunięcia, nazywane kapsulotomią laserową – powiedział PAP konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki prof. Marek Tadeusz Rękas.
Eksperci: choroba siatkówki może uszkodzić wzrok w 2-3 miesiące
17.10.2024
1
Choroby siatkówki mogą uszkodzić wzrok w ciągu 2-3 miesięcy, dlatego wymagają pilnej diagnostyki – alarmują eksperci. Tymczasem w Polsce pacjenci często czekają w kolejkach do okulisty znacznie dłużej, dlatego potrzebne są zmiany w organizacji opieki okulistycznej.
USA/ Pierwszy pacjent po przeszczepie oka nie odzyskał jeszcze wzroku
11.09.2024
Po upływie ponad roku od operacji pierwszy pacjent po przeszczepie oka i części twarzy nie odzyskał jeszcze wzroku - przyznali specjaliści z Nowego Jorku, którzy przeprowadzili zabieg. Twierdzą jednak, że rekonwalescencja przebiega nadzwyczaj dobrze.
Cieszyn/ Innowacyjna soczewka wszczepiona przy usunięciu zaćmy
07.08.2024
Lekarze w Szpitalu Śląskim w Cieszynie po raz pierwszy przeprowadzili zabieg wszczepienia innowacyjnej soczewki o wydłużonej ogniskowej podczas usunięcia zaćmy – poinformowała we wtorek placówka.
Warto wykluczyć jaskrę, bo często nie daje wcześniejszych sygnałów
05.03.2024
Osiemset tysięcy Polaków cierpi na jaskrę, z czego połowa o tym nie wie – alarmują eksperci.
Bakterie jelitowe mogą być przyczyną ślepoty uwarunkowanej genetycznie
27.02.2024
Uwarunkowane genetycznie choroby oczu są w Wielkiej Brytanii główną przyczyną ślepoty u osób w wieku produkcyjnym. Pierwsze objawy mogą pojawiać się w różnym czasie – od wczesnego dzieciństwa do dorosłości, jednak pogorszenie wzroku jest nieodwracalne.
Nowa era w leczeniu chorób siatkówki w Polsce
04.01.2024
Od stycznia br. mamy w Polsce nową erę w leczeniu chorób siatkówki – oceniają eksperci. Do refundacji włączone zostały leki, które chronią pacjentów z tymi schorzeniami przed utratą wzroku, a jednocześnie mogą być podawane znacznie rzadziej niż leki stosowane dotychczas.