Aktualności
Dzięki przeszczepieniu rogówki obu oczu roczny chłopiec odzyskuje wzrok
Zabiegi – bardzo rzadkie u tak małych dzieci – przeprowadzili lekarze z Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach, przeobrażającego się obecnie w Europejskie Centrum Okulistyki.
Eksperci: czerniak gałki ocznej to groźna choroba, odmienna od czerniaka skóry
Czerniak błony naczyniowej oka i czerniak skóry to dwa odmienne nowotwory – podkreślają specjaliści. Czerniak gałki ocznej jest o tyle trudny w terapii, że nie reaguje na leczenie, które działa na czerniaka skóry – dodają.
Prof. Palczewski: w ciągu ok. 10 lat niemal wszystkie choroby prowadzące do ślepoty mogą być uleczalne
Prof. Krzysztof Palczewski z zespołem pracuje nad terapiami umożliwiającymi widzenie osobom z chorobami, które prowadzą do ślepoty. Techniki edycji genów umożliwiają już naprawę mutacji genetycznych w żyjących komórkach, również w oku. "Potrzebujemy jednak jeszcze 5-7 lat, aby przejść do badań na ludziach" - mówi.
Badanie: Metabolit kofeiny może hamować rozwój krótkowzroczności
Jeden z metabolitów kofeiny, 7-metyloksantyna (7-MX), może spowalniać rozwój krótkowzroczności u dzieci – wynika z badań opublikowanych przez „British Journal of Ophtamology”.
Ekspert: nadmiar światła niebieskiego jest szkodliwy dla oczu
Światło niebieskie to naturalna składowa światła słonecznego, ale jest też emitowane przez powszechnie używane urządzenia elektroniczne. W nadmiarze jest ono szkodliwe dla oczu, przyspiesza np. degenerację siatkówki – ostrzegają organizatorzy kampanii „Godzina Dla Oka”.
Inteligentny robot pomógł w hodowli komórek siatkówki oka
W Japonii powstał wyposażony w sztuczną inteligencję robot, który prowadzi laboratoryjne badania nad hodowlą potencjalnie ratujących wzrok komórek siatkówki. Zdołał przetestować już 200 mln kombinacji różnych czynników i dobrać najlepsze warunki dla wytwarzanych komórek.
Prof. Krawczyński: terapie genetyczne i komórkowe zaczynają pomagać w ratowaniu wzroku pacjentów (wywiad)
Naukowcy starają się wykorzystać terapie genowe, komórki macierzyste i hodowle tkankowe do ratowania wzroku w ciężkich chorobach oczu. Pierwsze terapie są już dostępne, ale na razie pomagają w nielicznych schorzeniach - mówi PAP prof. Maciej Krawczyński z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Badanie: Słaby wzrok bywa niesłusznie mylony ze słabym mózgiem
U milionów starszych osób ze słabym wzrokiem błędnie diagnozuje się łagodne zaburzenia funkcji poznawczych – informuje pismo „Scientific Reports”.
Lublin: Okuliści uratowali wzrok rannej podczas wybuchu bomby pacjentce z Ukrainy
Lubelscy okuliści uratowali wzrok pacjentce z Ukrainy, rannej podczas wybuchu bomby. Trwa również walka o wzrok jej pięcioletnich synów. To już kolejni uchodźcy, którzy ucierpieli w wyniku działań wojennych na Ukrainie i są leczeni w Lublinie.
Klinika Okulistyki WIM w nowej lokalizacji, inwestycję sfinansowało MON
Klinika Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego od czwartku oficjalnie działa w nowej lokalizacji. Inwestycja, której koszty w całości pokryło MON, przyczyni się do poprawy zdrowia Polaków i wpłynie na zdolności obronne wojska - akcentuje dyrektor WIM gen. Grzegorz Gielerak.
Oprócz koronawirusa mamy też epidemię krótkowzroczności
Wiem, że jesteśmy już zmęczeni słowem „epidemia”, ale krótkowzroczność jest na tyle często występującą chorobą, że używa się w stosunku do niej tego samego stwierdzenia…
Szczepionka przeciwko Covid-19 związana z rzadką chorobą oka
Według izraelskiego badania wystąpienie rzadkiej choroby oka, zapalenia przedniego odcinka błony naczyniowej, może być związane ze szczepionką przeciwko Covid-19 firm Pfizer/BioNTech – pisze „The Jerusalem Post”. Chociaż stwierdzono je u 21 osób, lekarze nie uznają tego za przeciwwskazania do szczepienia.
Sztuczne rogówki przywróciły wzrok ofierze wypadku
Sztuczne rogówki – keratoprotezy wszczepione do obu oczu – przywróciły wzrok pacjentowi z Gdańska, któremu kilka lat temu oczy poparzył żrący płyn.
Uchybienia w rzeszowskiej klinice okulistyki – rezydenci mieli rację
Kontrolerzy z Urzędu Wojewódzkiego i Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego wykryli różne uchybienia w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie. Potwierdziły się informacje rezydentów z Kliniki Okulistyki o nieprawidłowościach w toku ich szkoleń specjalizacyjnych – donosi „Gazeta Wyborcza”.
Mobbing w klinice okulistyki?
Kilkunastu lekarzy z Kliniki Okulistyki w szpitalu przy ul. Szopena w Rzeszowie podpisało się pod listem, który wysłali m.in. do dyrektora placówki, marszałka województwa, posłów. Apelują o odsunięcie dr Anety Lewickiej-Chomont ze stanowiska kierownika kliniki. Zarzucają jej m.in. mobbing, nieprawidłowości w szkoleniu rezydentów, zatrzymanie w rozwoju umiejętności personelu medycznego. Ona odpowiada, że to oszczerstwa.
Okulista po tacie, pediatra po wujku – lekarze przeciwko listowi intencyjnemu
List intencyjny, który ma decydować o przyjęciu lekarza na specjalizację prócz punktów z egzaminu, to przyzwolenie na nepotyzm i korupcję – uważają lekarze.
Mimo pandemii wizyt u specjalistów nie ubywa
Tylko średnio o 30 proc. mniej wizyt zanotowali w marcu specjaliści przyjmujący w ramach umowy z NFZ – informuje „Rzeczpospolita”, która dotarła do danych funduszu.
Z medycyny pracy znikną obligatoryjne konsultacje specjalistyczne
To lekarz medycyny pracy będzie teraz kierował, w zależności od wskazań, do lekarzy specjalistów – wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia.
Minimalne ryzyko zakażenia koronawirusem przez noszenie soczewek kontaktowych
Brak dowodów na to, że używanie soczewek kontaktowych zwiększa ryzyko zakażenia. Jeśli takie zagrożenie w ogóle występuje, to jest ono marginalne –zapewniają eksperci PTO.
Zespół suchego oka – problem ludzi aktywnych. Jak sobie z nim radzić?
Zespół suchego oka (ZSO) to problem coraz bardziej powszechny. Szczególnie dokucza on osobom aktywnym zawodowo, dużo pracującym przy komputerze i przebywającym w klimatyzowanych pomieszczeniach. Wbrew pozorom nie zawsze jest on prawidłowo diagnozowany. Zdarza się, że ZSO jest mylony z zapaleniem spojówek o różnej etiologii lub współistnieje z innymi problemami. Ilustruje to poniższy przypadek...
Błyski - objaw wymagający znacznej uwagi lekarza rodzinnego
Wiele osób zdrowych skarży się na ciemne plamy pojawiające się okresowo w polu widzenia. Pacjenci opisują ten objaw jako "sadze", "pajączki", "latające muszki" czy "kłaczki przed okiem", przemieszczające się przy poruszaniu gałką i powoli opadające w dół.
Degeneracje plamki związane z wiekiem
Starzenie się związane jest z powolnym pogarszaniem się widzenia. Zmniejszenie przezierności ośrodków optycznych oka oraz zwężenie źrenicy sprawiają, że do siatkówki dociera coraz mniej światła.
Najwięcej (555) wykonano w ośrodkach okulistycznych w woj. śląskim. Na taki przeszczep czeka obecnie ok. 4 tys. pacjentów, a średni czas oczekiwania wynosi trzy lata.