Aktualności

Nowa era w leczeniu chorób siatkówki w Polsce
04.01.2024
Od stycznia br. mamy w Polsce nową erę w leczeniu chorób siatkówki – oceniają eksperci. Do refundacji włączone zostały leki, które chronią pacjentów z tymi schorzeniami przed utratą wzroku, a jednocześnie mogą być podawane znacznie rzadziej niż leki stosowane dotychczas.
Lek na wyleczenie zwyrodnienia barwnikowego siatkówki
20.12.2023
Analizy lekarzy ze Śląskiego Uniwersytetu Medyczego wykazały możliwość opracowania leku, który w przyszłości będzie mógł wyleczyć uszkodzony gen pacjentów.
Śląskie: nowoczesne soczewki do leczenia zaćmy
15.12.2023
Zabieg przy użyciu nowoczesnej soczewki o rozszerzonej głębi ostrości to nowa metoda leczenia zaćmy bez żadnych dodatkowych opłat, w szpitalach w Będzinie i Zawierciu.
Polskie wytyczne w leczeniu obrzęku plamki
28.11.2023
W programie lekowym leczenia obrzęku plamki cukrzycowej (DME) dostępne są najbardziej skuteczne leki stosowane globalnie, co umożliwia wybór optymalnej terapii dla pacjenta. Ukazały się pierwsze polskie wytyczne leczenia DME i mają duże znaczenie.
Lublin: okuliści wszczepili soczewkę teleskopową
07.08.2023
Po raz pierwszy w Polsce okuliści ze szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie wszczepili pacjentce soczewkę teleskopową, która pełni rolę szkła powiększającego. We wrześniu planowane są kolejne tego typu operacje.
Lublin: okulistyczny ośrodek chorób rzadkich oczu
19.06.2023
Klinika Okulistyki Ogólnej SPSK1 w Lublinie została jedynym w Polsce ośrodkiem eksperckim chorób rzadkich oczu. Schorzenia te najczęściej dotykają dzieci w wieku szkolnym i osoby młode do 25. roku życia, doprowadzając często do niepełnosprawności.
Obrazowanie oka - fotoreceptory
16.06.2023
W zdrowym oku komórki fotoreceptorowe odrobinę zmieniają swoją długość, kiedy pojawią się błyski światła. Polski zespół opracowuje metodę, jak rejestrować te nano-zmiany.
Konieczne jest szybsze wykrywanie zwyrodnienia plamki
06.04.2023
W Polsce leczone jest wysiękowe zwyrodnienie plamki (nAMD) na poziomie światowym. Potrzebne jest jednak szybsze wykrywanie tej choroby i częstsze stosowanie rehabilitacji.