Aktualności

USA/ Pierwszy pacjent po przeszczepie oka nie odzyskał jeszcze wzroku
11.09.2024
Po upływie ponad roku od operacji pierwszy pacjent po przeszczepie oka i części twarzy nie odzyskał jeszcze wzroku - przyznali specjaliści z Nowego Jorku, którzy przeprowadzili zabieg. Twierdzą jednak, że rekonwalescencja przebiega nadzwyczaj dobrze.
Cieszyn/ Innowacyjna soczewka wszczepiona przy usunięciu zaćmy
07.08.2024
Lekarze w Szpitalu Śląskim w Cieszynie po raz pierwszy przeprowadzili zabieg wszczepienia innowacyjnej soczewki o wydłużonej ogniskowej podczas usunięcia zaćmy – poinformowała we wtorek placówka.
Warto wykluczyć jaskrę, bo często nie daje wcześniejszych sygnałów
05.03.2024
Osiemset tysięcy Polaków cierpi na jaskrę, z czego połowa o tym nie wie – alarmują eksperci.
Bakterie jelitowe mogą być przyczyną ślepoty uwarunkowanej genetycznie
27.02.2024
Uwarunkowane genetycznie choroby oczu są w Wielkiej Brytanii główną przyczyną ślepoty u osób w wieku produkcyjnym. Pierwsze objawy mogą pojawiać się w różnym czasie – od wczesnego dzieciństwa do dorosłości, jednak pogorszenie wzroku jest nieodwracalne.
Nowa era w leczeniu chorób siatkówki w Polsce
04.01.2024
Od stycznia br. mamy w Polsce nową erę w leczeniu chorób siatkówki – oceniają eksperci. Do refundacji włączone zostały leki, które chronią pacjentów z tymi schorzeniami przed utratą wzroku, a jednocześnie mogą być podawane znacznie rzadziej niż leki stosowane dotychczas.
Lek na wyleczenie zwyrodnienia barwnikowego siatkówki
20.12.2023
Analizy lekarzy ze Śląskiego Uniwersytetu Medyczego wykazały możliwość opracowania leku, który w przyszłości będzie mógł wyleczyć uszkodzony gen pacjentów.
Śląskie: nowoczesne soczewki do leczenia zaćmy
15.12.2023
Zabieg przy użyciu nowoczesnej soczewki o rozszerzonej głębi ostrości to nowa metoda leczenia zaćmy bez żadnych dodatkowych opłat, w szpitalach w Będzinie i Zawierciu.
Polskie wytyczne w leczeniu obrzęku plamki
28.11.2023
W programie lekowym leczenia obrzęku plamki cukrzycowej (DME) dostępne są najbardziej skuteczne leki stosowane globalnie, co umożliwia wybór optymalnej terapii dla pacjenta. Ukazały się pierwsze polskie wytyczne leczenia DME i mają duże znaczenie.