Aktualności

Wzrok płata figle
11.05.2023
Badacze potwierdzają, że układ wzrokowy człowieka może wprowadzać mózg w błąd. Polega to na niedokładnym szacowaniu wielkości oglądanych obiektów. Może to mieć znaczenie np. dla prowadzenia pojazdów.
Na oka dnie: siatkówka i naczyniówka bez sekretów dzięki udoskonaleniom tomografii
20.01.2023
Polscy naukowcy opracowali technikę STOC-T, która pozwala na oglądanie tylnych warstw oka - siatkówki i naczyniówki na dowolnych głębokościach. "To kolejny kamień milowy w obrazowaniu oczu" - informują przedstawiciele Instytutu Chemii Fizycznej PAN.
Otyłość ma związek ze zwyrodnieniem plamki żółtej
13.01.2023
Nowo odkryty mechanizm molekularny wskazuje na związek otyłości z powodującym utratę wzroku zwyrodnieniem plamki żółtej - informują naukowcy na łamach „Science”.
Biotechnolodzy wyhodowali „minioczy”
28.11.2022
Brytyjski zespół stworzył w laboratorium modele fragmentów siatkówki z komórek pobranych ze skóry ochotników. Mają pozwolić na lepsze poznanie przyczyn ślepoty, w tym rzadkiego zespołu Ushera.
Pod wpływem stresu oczy szybciej się starzeją
22.11.2022
Powtarzający się stres, taki jak podniesione ciśnienie wewnątrzgałkowe - sprawia, że w komórkach siatkówki zachodzą zmiany epigenetyczne i transkrypcyjne, wskazujące na przyspieszony proces starzenia – informuje pismo „Aging Cell”.
Zaburzenia snu to większe ryzyko jaskry
04.11.2022
Zbyt mało snu, chrapanie, czy senność w ciągu dnia wyraźnie wiążą się z podwyższonym zagrożeniem jaskrą.
Sztuczna inteligencja może przewidywać problemy z sercem, badając dno oka
09.10.2022
3
Dzięki obrazom sieci naczyniowej siatkówki oka sztuczna inteligencja (AI) może przewidywać chorobę sercowo-naczyniową i ewentualny zgon z jej powodu
SARS-CoV-2 obecny w siatkówce
13.08.2021
2
Cząsteczki SARS-CoV-2 zidentyfikowano w siatkówce trzech zmarłych pacjentów. Może to mieć związek z ocznymi objawami infekcji – wykazała brazylijska analiza.