Standardy i wytyczne

Jaskra, zaćma, zapalenie tęczówki - diagnostyka i leczenie

Jaskra, zaćma, zapalenie tęczówki - diagnostyka i leczenie

Celem artykułu jest przedstawienie wybranych chorób powodujących upośledzenie ostrości wzroku. Część z nich w wypadku braku postawienia prawidłowego rozpoznania i niezastosowania odpowiedniego leczenia może prowadzić do nieodwracalnej utraty widzenia.

Objawy, diagnostyka i leczenie zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem

Objawy, diagnostyka i leczenie zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, określane również jako starcze zwyrodnienie plamki żółtej lub AMD (age-related macular degeneration), jest chorobą stanowiącą ogromny problem społeczny w krajach rozwiniętych o wzrastającej średniej długości życia.

Zespół suchego oka - diagnostyka i leczenie

Zespół suchego oka - diagnostyka i leczenie

comment 4

Zespół suchego oka to schorzenie o złożonej patogenezie i różnorodnych objawach klinicznych zależnych od zaburzeń w obrębie frakcji lipidowej, wodnej bądź mucynowej filmu łzowego. Film łzowy składa się z trzech warstw: zewnętrznej lipidowej, która odpowiada za jego stabilizację, hamuje odparowywanie wody oraz ułatwia mruganie, środkowej wodnej, która doprowadza tlen do nabłonka rogówki, spłukuje, nawilża i dezynfekuje powierzchnię oka oraz wewnętrznej warstwy śluzowej, która warunkuje ścisłe przyleganie filmu łzowego do powierzchni gałki.

Podwinięcie powieki dolnej - etiopatogeneza i leczenie

Podwinięcie powieki dolnej - etiopatogeneza i leczenie

comment 1

Podwinięcie powieki dolnej - entropion - jest stanem nieprawidłowego jej ustawienia, w którym dochodzi do kontaktu rzęs z gałką oczną. Ten stan wywołuje u pacjentów dolegliwości bólowe i prowadzi do procesów zapalnych w obrębie worka spojówkowego.

Nabyte opadanie powiek

Nabyte opadanie powiek

Opadanie powiek prowadzi do zaburzeń estetycznych oraz funkcjonalnych. Jest to związane ze stopniem przesłonięcia źrenicy przez brzeg powieki. Przy niewielkim - występuje defekt estetyczny zwany efektem "zaspanych oczu".

Nieinfekcyjne zapalenie spojówek

Nieinfekcyjne zapalenie spojówek

Spojówka należąca do aparatu ochronnego oka wytwarza przestrzeń zwaną workiem spojówkowym - wyściela tylną powierzchnię obu powiek i przechodząc na gałkę oczną pokrywa twardówkę aż do rąbka twardówki.

Zezy u dorosłych - diagnostyka i leczenie

Zezy u dorosłych - diagnostyka i leczenie

comment 1

Precyzja i jakość wrażeń wzrokowych kształtujących nasze wyobrażenie o świecie zewnętrznym zależy nie tylko od prawidłowej budowy i funkcjonowania narządu wzroku, ale także od koordynacji pracy obu oczu przez ośrodkowy układ nerwowy.

Zapalenia spojówek

Zapalenia spojówek

Najczęstszymi objawami zapalenia spojówek są: uczucie swędzenia, kłucia i pieczenia oczu, wrażenie obecności ciała obcego pod powiekami, a także w różnym stopniu wyrażone elementy tzw. triady irytacyjnej: światłowstręt, łzawienie, zwężenie szpary powiekowej.

Najczęściej spotykane urazy oczu

Najczęściej spotykane urazy oczu

Ze wszystkich zmysłów człowieka właśnie wzrok jest najbogatszym źródłem wiedzy o otaczającym świecie. Przekazaniu pozyskanej przez oko informacji - bodźców wzrokowych - służy 60%wszystkich dośrodkowych włókien nerwowych, co świadczy o jej szczególnej precyzji i znaczeniu dla organizmu.

Kilka uwag na temat oparzeń oczu

Kilka uwag na temat oparzeń oczu

W dobie rozwoju przemysłu oraz wprowadzania nowych rozwiązań technicznych i substancji chemicznych w gospodarstwie domowym coraz częściej spotykamy się z problemem oparzeń narządu wzroku. Dotyczą one zarówno aparatu ochronnego (powieki, spojówka, dodatkowe gruczoły łzowe), jak i samej gałki ocznej.

Wskazania do badania dna oka

Wskazania do badania dna oka

Wynalazek H. Helmholtza - wziernik okulistyczny - od blisko 150 lat umożliwia wgląd na dno oka. Przyżyciowa obserwacja tarczy nerwu wzrokowego oraz siatkówki i jej naczyń doprowadziła do wyodrębnienia charakterystycznych objawów chorób miejscowych.

Zapalenia błony naczyniowej - problem diagnostyczny i terapeutyczny

Zapalenia błony naczyniowej - problem diagnostyczny i terapeutyczny

Błona naczyniowa to środkowa część ściany gałki ocznej, w skład której wchodzą: tęczówka, ciało rzęskowe i naczyniówka. Klasyfikacja stanów zapalnych błony naczyniowej przeprowadzana jest na podstawie anatomii, etiologii, histopatologii lub klinicznego przebiegu procesu.

Zespół suchego oka – problem ludzi aktywnych. Jak sobie z nim radzić?

Zespół suchego oka (ZSO) to problem coraz bardziej powszechny. Szczególnie dokucza on osobom aktywnym zawodowo, dużo pracującym przy komputerze i przebywającym w klimatyzowanych pomieszczeniach. Wbrew pozorom nie zawsze jest on prawidłowo diagnozowany. Zdarza się, że ZSO jest mylony z zapaleniem spojówek o różnej etiologii lub współistnieje z innymi problemami. Ilustruje to poniższy przypadek...

Błyski - objaw wymagający znacznej uwagi lekarza rodzinnego

Wiele osób zdrowych skarży się na ciemne plamy pojawiające się okresowo w polu widzenia. Pacjenci opisują ten objaw jako "sadze", "pajączki", "latające muszki" czy "kłaczki przed okiem", przemieszczające się przy poruszaniu gałką i powoli opadające w dół.

Degeneracje plamki związane z wiekiem

Starzenie się związane jest z powolnym pogarszaniem się widzenia. Zmniejszenie przezierności ośrodków optycznych oka oraz zwężenie źrenicy sprawiają, że do siatkówki dociera coraz mniej światła.