Standardy i wytyczne

Jaskra, zaćma, zapalenie tęczówki - diagnostyka i leczenie

Jaskra, zaćma, zapalenie tęczówki - diagnostyka i leczenie

Celem artykułu jest przedstawienie wybranych chorób powodujących upośledzenie ostrości wzroku. Część z nich w wypadku braku postawienia prawidłowego rozpoznania i niezastosowania odpowiedniego leczenia może prowadzić do nieodwracalnej utraty widzenia.

Zespół suchego oka - diagnostyka i leczenie

Zespół suchego oka - diagnostyka i leczenie

comment 4

Zespół suchego oka to schorzenie o złożonej patogenezie i różnorodnych objawach klinicznych zależnych od zaburzeń w obrębie frakcji lipidowej, wodnej bądź mucynowej filmu łzowego. Film łzowy składa się z trzech warstw: zewnętrznej lipidowej, która odpowiada za jego stabilizację, hamuje odparowywanie wody oraz ułatwia mruganie, środkowej wodnej, która doprowadza tlen do nabłonka rogówki, spłukuje, nawilża i dezynfekuje powierzchnię oka oraz wewnętrznej warstwy śluzowej, która warunkuje ścisłe przyleganie filmu łzowego do powierzchni gałki.

Nabyte opadanie powiek

Nabyte opadanie powiek

Opadanie powiek prowadzi do zaburzeń estetycznych oraz funkcjonalnych. Jest to związane ze stopniem przesłonięcia źrenicy przez brzeg powieki. Przy niewielkim - występuje defekt estetyczny zwany efektem "zaspanych oczu".

Podwinięcie powieki dolnej - etiopatogeneza i leczenie

Podwinięcie powieki dolnej - etiopatogeneza i leczenie

comment 1

Podwinięcie powieki dolnej - entropion - jest stanem nieprawidłowego jej ustawienia, w którym dochodzi do kontaktu rzęs z gałką oczną. Ten stan wywołuje u pacjentów dolegliwości bólowe i prowadzi do procesów zapalnych w obrębie worka spojówkowego.

Nieinfekcyjne zapalenie spojówek

Nieinfekcyjne zapalenie spojówek

Spojówka należąca do aparatu ochronnego oka wytwarza przestrzeń zwaną workiem spojówkowym - wyściela tylną powierzchnię obu powiek i przechodząc na gałkę oczną pokrywa twardówkę aż do rąbka twardówki.

Zezy u dorosłych - diagnostyka i leczenie

Zezy u dorosłych - diagnostyka i leczenie

comment 1

Precyzja i jakość wrażeń wzrokowych kształtujących nasze wyobrażenie o świecie zewnętrznym zależy nie tylko od prawidłowej budowy i funkcjonowania narządu wzroku, ale także od koordynacji pracy obu oczu przez ośrodkowy układ nerwowy.

Zapalenia spojówek

Zapalenia spojówek

Najczęstszymi objawami zapalenia spojówek są: uczucie swędzenia, kłucia i pieczenia oczu, wrażenie obecności ciała obcego pod powiekami, a także w różnym stopniu wyrażone elementy tzw. triady irytacyjnej: światłowstręt, łzawienie, zwężenie szpary powiekowej.

Najczęściej spotykane urazy oczu

Najczęściej spotykane urazy oczu

Ze wszystkich zmysłów człowieka właśnie wzrok jest najbogatszym źródłem wiedzy o otaczającym świecie. Przekazaniu pozyskanej przez oko informacji - bodźców wzrokowych - służy 60%wszystkich dośrodkowych włókien nerwowych, co świadczy o jej szczególnej precyzji i znaczeniu dla organizmu.

Kilka uwag na temat oparzeń oczu

Kilka uwag na temat oparzeń oczu

W dobie rozwoju przemysłu oraz wprowadzania nowych rozwiązań technicznych i substancji chemicznych w gospodarstwie domowym coraz częściej spotykamy się z problemem oparzeń narządu wzroku. Dotyczą one zarówno aparatu ochronnego (powieki, spojówka, dodatkowe gruczoły łzowe), jak i samej gałki ocznej.

Wskazania do badania dna oka

Wskazania do badania dna oka

Wynalazek H. Helmholtza - wziernik okulistyczny - od blisko 150 lat umożliwia wgląd na dno oka. Przyżyciowa obserwacja tarczy nerwu wzrokowego oraz siatkówki i jej naczyń doprowadziła do wyodrębnienia charakterystycznych objawów chorób miejscowych.

Zapalenia błony naczyniowej - problem diagnostyczny i terapeutyczny

Zapalenia błony naczyniowej - problem diagnostyczny i terapeutyczny

Błona naczyniowa to środkowa część ściany gałki ocznej, w skład której wchodzą: tęczówka, ciało rzęskowe i naczyniówka. Klasyfikacja stanów zapalnych błony naczyniowej przeprowadzana jest na podstawie anatomii, etiologii, histopatologii lub klinicznego przebiegu procesu.

Zespół suchego oka – problem ludzi aktywnych. Jak sobie z nim radzić?

Zespół suchego oka (ZSO) to problem coraz bardziej powszechny. Szczególnie dokucza on osobom aktywnym zawodowo, dużo pracującym przy komputerze i przebywającym w klimatyzowanych pomieszczeniach. Wbrew pozorom nie zawsze jest on prawidłowo diagnozowany. Zdarza się, że ZSO jest mylony z zapaleniem spojówek o różnej etiologii lub współistnieje z innymi problemami. Ilustruje to poniższy przypadek...

Błyski - objaw wymagający znacznej uwagi lekarza rodzinnego

Wiele osób zdrowych skarży się na ciemne plamy pojawiające się okresowo w polu widzenia. Pacjenci opisują ten objaw jako "sadze", "pajączki", "latające muszki" czy "kłaczki przed okiem", przemieszczające się przy poruszaniu gałką i powoli opadające w dół.

Degeneracje plamki związane z wiekiem

Starzenie się związane jest z powolnym pogarszaniem się widzenia. Zmniejszenie przezierności ośrodków optycznych oka oraz zwężenie źrenicy sprawiają, że do siatkówki dociera coraz mniej światła.