Podziel się z innymi:
2007-12-02

Jaskra, zaćma, zapalenie tęczówki - diagnostyka i leczenie

Źródło/Autor: Marta Misiuk-Hojło, Marek Szaliński

Celem artykułu jest przedstawienie wybranych chorób powodujących upośledzenie ostrości wzroku. Część z nich w wypadku braku postawienia prawidłowego rozpoznania i niezastosowania odpowiedniego leczenia może prowadzić do nieodwracalnej utraty widzenia.

Jaskra, zaćma, zapalenie tęczówki - diagnostyka i leczenie
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:

  • niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
  • pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
  • aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.

Zarejestruj się

Przeczytaj także:
Zespół suchego oka - diagnostyka i leczenie
29.01.2006
4
Zespół suchego oka to schorzenie o złożonej patogenezie i różnorodnych objawach klinicznych zależnych od zaburzeń w obrębie frakcji lipidowej, wodnej bądź mucynowej filmu łzowego. Film łzowy składa się z trzech warstw: zewnętrznej lipidowej, która odpowiada za jego stabilizację, hamuje odparowywanie wody oraz ułatwia mruganie, środkowej wodnej, która doprowadza tlen do nabłonka rogówki, spłukuje, nawilża i dezynfekuje powierzchnię oka oraz wewnętrznej warstwy śluzowej, która warunkuje ścisłe przyleganie filmu łzowego do powierzchni gałki.
29.01.2006
4
Nieinfekcyjne zapalenie spojówek
22.02.2003
Spojówka należąca do aparatu ochronnego oka wytwarza przestrzeń zwaną workiem spojówkowym - wyściela tylną powierzchnię obu powiek i przechodząc na gałkę oczną pokrywa twardówkę aż do rąbka twardówki.
22.02.2003
Zezy u dorosłych - diagnostyka i leczenie
22.02.2003
1
Precyzja i jakość wrażeń wzrokowych kształtujących nasze wyobrażenie o świecie zewnętrznym zależy nie tylko od prawidłowej budowy i funkcjonowania narządu wzroku, ale także od koordynacji pracy obu oczu przez ośrodkowy układ nerwowy.
22.02.2003
1