Podziel się z innymi:
2000-11-15
Zaburzenia ze strony narządu wzroku w okresie ciąży
Źródło/Autor:
Joanna Ciszewska, Ewa Dróbecka-Brydak
W przebiegu prawidłowej ciąży obserwuje się przejściowe zmiany w narządzie wzroku. Należą do nich: różnego stopnia zaburzenia akomodacji, obniżenie czucia rogówki, zwiększenie jej grubości, a także niewielki spadek wartości ciśnienia śródgałkowego spowodowany zarówno zwiększonym odpływem naczyniówkowo-twardówkowym, jak i obecną w czasie ciąży kwasicą niewielkiego stopnia.
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Zarejestruj się
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp
do:
- niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
- pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
- aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Przeczytaj także:
Zespół suchego oka (ZSO) to problem coraz bardziej powszechny. Szczególnie dokucza on osobom aktywnym zawodowo, dużo pracującym przy komputerze i przebywającym w klimatyzowanych pomieszczeniach. Wbrew pozorom nie zawsze jest on prawidłowo diagnozowany. Zdarza się, że ZSO jest mylony z zapaleniem spojówek o różnej etiologii lub współistnieje z innymi problemami. Ilustruje to poniższy przypadek...
30.07.2012
1
Wiele osób zdrowych skarży się na ciemne plamy pojawiające się okresowo w polu widzenia. Pacjenci opisują ten objaw jako "sadze", "pajączki", "latające muszki" czy "kłaczki przed okiem", przemieszczające się przy poruszaniu gałką i powoli opadające w dół.
22.02.2003
Starzenie się związane jest z powolnym pogarszaniem się widzenia. Zmniejszenie przezierności ośrodków optycznych oka oraz zwężenie źrenicy sprawiają, że do siatkówki dociera coraz mniej światła.
22.02.2003