Aktualności
W zdrowym oku komórki fotoreceptorowe odrobinę zmieniają swoją długość, kiedy pojawią się błyski światła. Polski zespół opracowuje metodę, jak rejestrować te nano-zmiany.
16.06.2023
Badania klinicznych pokazują, że krople do oczu z niską dawką atropiny mogą spowolnić postęp krótkowzroczności u dzieci, ponieważ hamują nadmierne powiększanie się oka.
Badacze potwierdzają, że układ wzrokowy człowieka może wprowadzać mózg w błąd. Polega to na niedokładnym szacowaniu wielkości oglądanych obiektów. Może to mieć znaczenie np. dla prowadzenia pojazdów.
Najnowsze zdobycze mikroskopii i hodowli tzw. organoidów wspomagają naukowców przy precyzyjnym opisaniu budowy i rozwój siatkówki człowieka. Podobnymi metodami chcą badać inne tkanki i narządy, również mózg.
11.05.2023
W Polsce leczone jest wysiękowe zwyrodnienie plamki (nAMD) na poziomie światowym. Potrzebne jest jednak szybsze wykrywanie tej choroby i częstsze stosowanie rehabilitacji.
06.04.2023
W Polsce cierpi na nią 800 tys. Polaków, a połowa z nich o tym nie wie – alarmują eksperci. W niedzielę ruszają ogólnopolskie badania w kierunku jaskry w gabinetach w całej Polsce.
10.03.2023
Wprowadzenie do wykazu świadczeń gwarantowanych ambulatoryjnej opieki specjalistycznej iniekcji doszklistkowej, procedury medycznej polegającej na podawania leków do wnętrza gałki ocznej, przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia.
17.02.2023
W drugiej połowie lutego w trasę po Lubelszczyźnie wyruszy tzw. okobus. Do końca roku z badań wzroku z wykorzystaniem sztucznej inteligencji skorzysta 5 tys. osób z cukrzycą.
14.02.2023