Aktualności

Hodowane komórki mają szansę leczyć ślepotę
14.08.2023
Z pomocą nanotechnologii naukowcy wyhodowali ważne komórki siatkówki. Metoda może otworzyć drogę do leczenia zwyrodnienia plamki żółtej – częstej przyczyny ślepoty.
Lublin: okuliści wszczepili soczewkę teleskopową
07.08.2023
Po raz pierwszy w Polsce okuliści ze szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie wszczepili pacjentce soczewkę teleskopową, która pełni rolę szkła powiększającego. We wrześniu planowane są kolejne tego typu operacje.
Robot wstrzykuje leki do oka
13.07.2023
Robot może wykonywać zastrzyki do tylnej części gałki ocznej z większą dokładnością niż chirurdzy - poinformowało pismo „arXiv”.
Lublin: okulistyczny ośrodek chorób rzadkich oczu
19.06.2023
Klinika Okulistyki Ogólnej SPSK1 w Lublinie została jedynym w Polsce ośrodkiem eksperckim chorób rzadkich oczu. Schorzenia te najczęściej dotykają dzieci w wieku szkolnym i osoby młode do 25. roku życia, doprowadzając często do niepełnosprawności.
Obrazowanie oka - fotoreceptory
16.06.2023
W zdrowym oku komórki fotoreceptorowe odrobinę zmieniają swoją długość, kiedy pojawią się błyski światła. Polski zespół opracowuje metodę, jak rejestrować te nano-zmiany.
Krople do oczu spowalniają krótkowzroczność
05.06.2023
Badania klinicznych pokazują, że krople do oczu z niską dawką atropiny mogą spowolnić postęp krótkowzroczności u dzieci, ponieważ hamują nadmierne powiększanie się oka.
Wzrok płata figle
11.05.2023
Badacze potwierdzają, że układ wzrokowy człowieka może wprowadzać mózg w błąd. Polega to na niedokładnym szacowaniu wielkości oglądanych obiektów. Może to mieć znaczenie np. dla prowadzenia pojazdów.
Atlas ludzkiej siatkówki
11.05.2023
Najnowsze zdobycze mikroskopii i hodowli tzw. organoidów wspomagają naukowców przy precyzyjnym opisaniu budowy i rozwój siatkówki człowieka. Podobnymi metodami chcą badać inne tkanki i narządy, również mózg.