Aktualności

Pod wpływem stresu oczy szybciej się starzeją
22.11.2022
Powtarzający się stres, taki jak podniesione ciśnienie wewnątrzgałkowe - sprawia, że w komórkach siatkówki zachodzą zmiany epigenetyczne i transkrypcyjne, wskazujące na przyspieszony proces starzenia – informuje pismo „Aging Cell”.
Zaburzenia snu to większe ryzyko jaskry
04.11.2022
Zbyt mało snu, chrapanie, czy senność w ciągu dnia wyraźnie wiążą się z podwyższonym zagrożeniem jaskrą.
Sztuczna inteligencja może przewidywać problemy z sercem, badając dno oka
09.10.2022
3
Dzięki obrazom sieci naczyniowej siatkówki oka sztuczna inteligencja (AI) może przewidywać chorobę sercowo-naczyniową i ewentualny zgon z jej powodu
Badanie: Metabolit kofeiny może hamować rozwój krótkowzroczności
25.08.2022
Jeden z metabolitów kofeiny, 7-metyloksantyna (7-MX), może spowalniać rozwój krótkowzroczności u dzieci – wynika z badań opublikowanych przez „British Journal of Ophtamology”.
Ekspert: nadmiar światła niebieskiego jest szkodliwy dla oczu
17.07.2022
1
Światło niebieskie to naturalna składowa światła słonecznego, ale jest też emitowane przez powszechnie używane urządzenia elektroniczne. W nadmiarze jest ono szkodliwe dla oczu, przyspiesza np. degenerację siatkówki – ostrzegają organizatorzy kampanii „Godzina Dla Oka”.
Inteligentny robot pomógł w hodowli komórek siatkówki oka
04.07.2022
W Japonii powstał wyposażony w sztuczną inteligencję robot, który prowadzi laboratoryjne badania nad hodowlą potencjalnie ratujących wzrok komórek siatkówki. Zdołał przetestować już 200 mln kombinacji różnych czynników i dobrać najlepsze warunki dla wytwarzanych komórek.
Prof. Krawczyński: terapie genetyczne i komórkowe zaczynają pomagać w ratowaniu wzroku pacjentów (wywiad)
23.05.2022
Naukowcy starają się wykorzystać terapie genowe, komórki macierzyste i hodowle tkankowe do ratowania wzroku w ciężkich chorobach oczu. Pierwsze terapie są już dostępne, ale na razie pomagają w nielicznych schorzeniach - mówi PAP prof. Maciej Krawczyński z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Naukowcy: Coraz bliżej nieoperacyjnego leczenia zaćmy
18.05.2022
Związek, będący pochodną cholesterolu, redukuje zmętnienie soczewki spowodowane zaćmą – wnika z badań opublikowanych w piśmie „Investigative Ophthalmology and Visual Science”.