Aktualności
Najwięcej (555) wykonano w ośrodkach okulistycznych w woj. śląskim. Na taki przeszczep czeka obecnie ok. 4 tys. pacjentów, a średni czas oczekiwania wynosi trzy lata.
26.01.2023
Polscy naukowcy opracowali technikę STOC-T, która pozwala na oglądanie tylnych warstw oka - siatkówki i naczyniówki na dowolnych głębokościach. "To kolejny kamień milowy w obrazowaniu oczu" - informują przedstawiciele Instytutu Chemii Fizycznej PAN.
Nowa, oparta na mRNA metoda podobna do tej, jaką zastosowano w szczepionkach przeciw Covid-19, ma szansę leczyć dziedziczne zwyrodnienia siatkówki. Jej twórcy poradzili sobie z głównym wyzwaniem - dostarczeniem mRNA na dno oka.
16.01.2023
Zabiegi – bardzo rzadkie u tak małych dzieci – przeprowadzili lekarze z Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach, przeobrażającego się obecnie w Europejskie Centrum Okulistyki.
13.01.2023
Nowo odkryty mechanizm molekularny wskazuje na związek otyłości z powodującym utratę wzroku zwyrodnieniem plamki żółtej - informują naukowcy na łamach „Science”.
13.01.2023
Leki, które wymagają rzadszych iniekcji do gałki ocznej, to nowe era w leczeniu chorób naczyniowych siatkówki prowadzących do utraty wzroku – ocenili eksperci. Obecnie trwają też prace nad możliwością stosowania implantów do oka uwalniających leki.
15.12.2022
1
Czerniak błony naczyniowej oka i czerniak skóry to dwa odmienne nowotwory – podkreślają specjaliści. Czerniak gałki ocznej jest o tyle trudny w terapii, że nie reaguje na leczenie, które działa na czerniaka skóry – dodają.
12.12.2022
Prof. Krzysztof Palczewski z zespołem pracuje nad terapiami umożliwiającymi widzenie osobom z chorobami, które prowadzą do ślepoty. Techniki edycji genów umożliwiają już naprawę mutacji genetycznych w żyjących komórkach, również w oku. "Potrzebujemy jednak jeszcze 5-7 lat, aby przejść do badań na ludziach" - mówi.
06.12.2022