Aktualności

Otyłość ma związek ze zwyrodnieniem plamki żółtej
13.01.2023
Nowo odkryty mechanizm molekularny wskazuje na związek otyłości z powodującym utratę wzroku zwyrodnieniem plamki żółtej - informują naukowcy na łamach „Science”.
Eksperci: zaczęła się nowa era w leczeniu poważnych chorób oczu
15.12.2022
1
Leki, które wymagają rzadszych iniekcji do gałki ocznej, to nowe era w leczeniu chorób naczyniowych siatkówki prowadzących do utraty wzroku – ocenili eksperci. Obecnie trwają też prace nad możliwością stosowania implantów do oka uwalniających leki.
Eksperci: czerniak gałki ocznej to groźna choroba, odmienna od czerniaka skóry
12.12.2022
Czerniak błony naczyniowej oka i czerniak skóry to dwa odmienne nowotwory – podkreślają specjaliści. Czerniak gałki ocznej jest o tyle trudny w terapii, że nie reaguje na leczenie, które działa na czerniaka skóry – dodają.
Prof. Palczewski: w ciągu ok. 10 lat niemal wszystkie choroby prowadzące do ślepoty mogą być uleczalne
06.12.2022
Prof. Krzysztof Palczewski z zespołem pracuje nad terapiami umożliwiającymi widzenie osobom z chorobami, które prowadzą do ślepoty. Techniki edycji genów umożliwiają już naprawę mutacji genetycznych w żyjących komórkach, również w oku. "Potrzebujemy jednak jeszcze 5-7 lat, aby przejść do badań na ludziach" - mówi.
Biotechnolodzy wyhodowali „minioczy”
28.11.2022
Brytyjski zespół stworzył w laboratorium modele fragmentów siatkówki z komórek pobranych ze skóry ochotników. Mają pozwolić na lepsze poznanie przyczyn ślepoty, w tym rzadkiego zespołu Ushera.
Pod wpływem stresu oczy szybciej się starzeją
22.11.2022
Powtarzający się stres, taki jak podniesione ciśnienie wewnątrzgałkowe - sprawia, że w komórkach siatkówki zachodzą zmiany epigenetyczne i transkrypcyjne, wskazujące na przyspieszony proces starzenia – informuje pismo „Aging Cell”.
Zaburzenia snu to większe ryzyko jaskry
04.11.2022
Zbyt mało snu, chrapanie, czy senność w ciągu dnia wyraźnie wiążą się z podwyższonym zagrożeniem jaskrą.
Sztuczna inteligencja może przewidywać problemy z sercem, badając dno oka
09.10.2022
3
Dzięki obrazom sieci naczyniowej siatkówki oka sztuczna inteligencja (AI) może przewidywać chorobę sercowo-naczyniową i ewentualny zgon z jej powodu