Aktualności

Polskie wytyczne w leczeniu obrzęku plamki
28.11.2023
W programie lekowym leczenia obrzęku plamki cukrzycowej (DME) dostępne są najbardziej skuteczne leki stosowane globalnie, co umożliwia wybór optymalnej terapii dla pacjenta. Ukazały się pierwsze polskie wytyczne leczenia DME i mają duże znaczenie.
Lublin: okuliści wszczepili soczewkę teleskopową
07.08.2023
Po raz pierwszy w Polsce okuliści ze szpitala klinicznego nr 1 w Lublinie wszczepili pacjentce soczewkę teleskopową, która pełni rolę szkła powiększającego. We wrześniu planowane są kolejne tego typu operacje.
Lublin: okulistyczny ośrodek chorób rzadkich oczu
19.06.2023
Klinika Okulistyki Ogólnej SPSK1 w Lublinie została jedynym w Polsce ośrodkiem eksperckim chorób rzadkich oczu. Schorzenia te najczęściej dotykają dzieci w wieku szkolnym i osoby młode do 25. roku życia, doprowadzając często do niepełnosprawności.
Obrazowanie oka - fotoreceptory
16.06.2023
W zdrowym oku komórki fotoreceptorowe odrobinę zmieniają swoją długość, kiedy pojawią się błyski światła. Polski zespół opracowuje metodę, jak rejestrować te nano-zmiany.
Konieczne jest szybsze wykrywanie zwyrodnienia plamki
06.04.2023
W Polsce leczone jest wysiękowe zwyrodnienie plamki (nAMD) na poziomie światowym. Potrzebne jest jednak szybsze wykrywanie tej choroby i częstsze stosowanie rehabilitacji.
Jaskra to główna przyczyna ślepoty
10.03.2023
W Polsce cierpi na nią 800 tys. Polaków, a połowa z nich o tym nie wie – alarmują eksperci. W niedzielę ruszają ogólnopolskie badania w kierunku jaskry w gabinetach w całej Polsce.
Wykaz świadczeń gwarantowanych poszerzony o iniekcję doszklistkową
17.02.2023
Wprowadzenie do wykazu świadczeń gwarantowanych ambulatoryjnej opieki specjalistycznej iniekcji doszklistkowej, procedury medycznej polegającej na podawania leków do wnętrza gałki ocznej, przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia.
Ruszy okobus, w którym wykonywane będą badania wzroku
14.02.2023
W drugiej połowie lutego w trasę po Lubelszczyźnie wyruszy tzw. okobus. Do końca roku z badań wzroku z wykorzystaniem sztucznej inteligencji skorzysta 5 tys. osób z cukrzycą.