Aktualności

Kontaktowa soczewka pozwala widzieć podczerwień
26.05.2025
Naukowcy z Chin opracowali soczewki kontaktowe, które zamieniają podczerwień w światło widzialne. Wykorzystali w tym celu nanocząstki, które nie potrzebują zasilania. Przezroczyste soczewki pozwalają oglądać świat także w normalnym oświetleniu.
Katowice/ W Szpitalu Kolejowym jako jedynym na świecie laserowe operacje łączone zaćmy
16.04.2025
W Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach jako jedynym na świecie przeprowadzane są zabiegi wykorzystujące laser do wycinania soczewki w leczeniu zaćmy, połączony z przeszczepem rogówki – poinformowała we wtorek placówka.
Eksperci alarmują: aż 70 proc. przypadków jaskry wykrywane jest w Polsce zbyt późno
10.03.2025
Aż 70 proc. przypadków jaskry, choroby będącej drugą przyczyną utraty wzroku, jest wykrywanych w Polsce za późno – alarmują okuliści. Zapraszają jednocześnie do udziału w bezpłatnych badaniach przesiewowych, które będą prowadzone od 9 do 15 marca w kilkudziesięciu miastach w kraju.
Śląski Uniwersytet Medyczny stworzył symulator wad wzroku w technologii VR
25.02.2025
Zespół specjalistów ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego opracował symulator wad wzroku w technologii VR – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka placówki. Aplikacja, wykorzystująca gogle do wirtualnej rzeczywistości, pozwala użytkownikom doświadczyć różnych zaburzeń widzenia w interaktywny sposób.
Rzeszów/ Pacjentka traciła wzrok, przeszła pierwszy zabieg w Polsce z zastosowaniem nowej plomby
14.02.2025
60-letnia mieszkanka Podkarpacia traciła wzrok z powodu rozwarstwienia siatkówki. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie przeszła operację i czeka na poprawę widzenia. To był pierwszy zabieg w Polsce z zastosowaniem nowego modelu plomby podplamkowej.
Krople do oczu zamiast zastrzyku do oka
30.12.2024
Dzięki opracowanym w Korei kroplom do oczu leczenie suchej postaci zagrażającego utratą wzroku AMD mogłoby być mniej uciążliwe dla pacjentów - informuje pismo "Advanced Science".
Prof. Rękas: zbyt często wykonuje się zabiegi usunięcia tzw. zaćmy wtórnej (wywiad)
29.10.2024
Po operacjach zaćmy u niektórych pacjentów może powstać tzw. zaćma wtórna. W Polsce i innych krajach zbyt wcześnie jednak wykonywane są zabiegi jej usunięcia, nazywane kapsulotomią laserową – powiedział PAP konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki prof. Marek Tadeusz Rękas.
Eksperci: choroba siatkówki może uszkodzić wzrok w 2-3 miesiące
17.10.2024
1
Choroby siatkówki mogą uszkodzić wzrok w ciągu 2-3 miesięcy, dlatego wymagają pilnej diagnostyki – alarmują eksperci. Tymczasem w Polsce pacjenci często czekają w kolejkach do okulisty znacznie dłużej, dlatego potrzebne są zmiany w organizacji opieki okulistycznej.