Problemy okulistyczne w geriatrii
Oko ludzkie i układ wzrokowy podlegają fizjologicznym procesom starzenia, które powodują stopniowe pogarszanie funkcji widzenia, niezależne od rozwoju chorób związanych z wiekiem (1). Obniżenie funkcji wzrokowych pojawiające się wraz ze starzeniem, niezależnie od przyczyny wywołującej, obniża jakość życia i ogranicza podejmowane czynności życiowe...
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Mam już konto, chcę przejść dalej.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:
- niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
- pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
- aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Przeczytaj także
więcej chevron_rightPrzeczytaj także
więcej chevron_rightObecność zaawansowanej postaci AMD w jednym oku jest czynnikiem ryzyka rozwoju zmian również w drugim oku.
Zespół suchego oka, podstawowe zaburzenie powierzchni oka, jest jedną z najczęstszych chorób okulistycznych. Jest to schorzenie przewlekłe i długoterminowe, modyfikowane przez środowisko, któremu towarzyszy stan zapalny na powierzchni oka i zaburzona homeostaza.
Zamiarem autorów pracy jest włączenie się w nurt dyskusji na temat roli i znaczenia leków generycznych w okulistyce, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów bezpieczeństwa i efektywności klinicznej ich stosowania.
Przekrwienie spojówek jest częstą dolegliwością współczesnego człowieka. Pomimo rozpowszechnienia się chorób alergicznych, alergia nie jest jedyną przyczyną zaczerwienionych oczu.
Zespół suchego oka – problem ludzi aktywnych. Jak sobie z nim radzić?
Zespół suchego oka (ZSO) to problem coraz bardziej powszechny. Szczególnie dokucza on osobom aktywnym zawodowo, dużo pracującym przy komputerze i przebywającym w klimatyzowanych pomieszczeniach. Wbrew pozorom nie zawsze jest on prawidłowo diagnozowany. Zdarza się, że ZSO jest mylony z zapaleniem spojówek o różnej etiologii lub współistnieje z innymi problemami. Ilustruje to poniższy przypadek...
Błyski - objaw wymagający znacznej uwagi lekarza rodzinnego
Wiele osób zdrowych skarży się na ciemne plamy pojawiające się okresowo w polu widzenia. Pacjenci opisują ten objaw jako "sadze", "pajączki", "latające muszki" czy "kłaczki przed okiem", przemieszczające się przy poruszaniu gałką i powoli opadające w dół.
Degeneracje plamki związane z wiekiem
Starzenie się związane jest z powolnym pogarszaniem się widzenia. Zmniejszenie przezierności ośrodków optycznych oka oraz zwężenie źrenicy sprawiają, że do siatkówki dociera coraz mniej światła.