Celem artykułu jest przedstawienie wybranych chorób powodujących upośledzenie ostrości wzroku. Część z nich w wypadku braku postawienia prawidłowego rozpoznania i niezastosowania odpowiedniego leczenia może prowadzić do nieodwracalnej utraty widzenia.
Zespół suchego oka to schorzenie o złożonej patogenezie i różnorodnych objawach klinicznych zależnych od zaburzeń w obrębie frakcji lipidowej, wodnej bądź mucynowej filmu łzowego. Film łzowy składa się z trzech warstw: zewnętrznej lipidowej, która odpowiada za jego stabilizację, hamuje odparowywanie wody oraz ułatwia mruganie, środkowej wodnej, która doprowadza tlen do nabłonka rogówki, spłukuje, nawilża i dezynfekuje powierzchnię oka oraz wewnętrznej warstwy śluzowej, która warunkuje ścisłe przyleganie filmu łzowego do powierzchni gałki.
Spojówka należąca do aparatu ochronnego oka wytwarza przestrzeń zwaną workiem spojówkowym - wyściela tylną powierzchnię obu powiek i przechodząc na gałkę oczną pokrywa twardówkę aż do rąbka twardówki.
Opadanie powiek prowadzi do zaburzeń estetycznych oraz funkcjonalnych. Jest to związane ze stopniem przesłonięcia źrenicy przez brzeg powieki. Przy niewielkim - występuje defekt estetyczny zwany efektem "zaspanych oczu".