Zespół suchego oka - diagnostyka i leczenie
Zespół suchego oka to schorzenie o złożonej patogenezie i różnorodnych objawach klinicznych zależnych od zaburzeń w obrębie frakcji lipidowej, wodnej bądź mucynowej filmu łzowego. Film łzowy składa się z trzech warstw: zewnętrznej lipidowej, która odpowiada za jego stabilizację, hamuje odparowywanie wody oraz ułatwia mruganie, środkowej wodnej, która doprowadza tlen do nabłonka rogówki, spłukuje, nawilża i dezynfekuje powierzchnię oka oraz wewnętrznej warstwy śluzowej, która warunkuje ścisłe przyleganie filmu łzowego do powierzchni gałki.
Zobacz dalszy ciąg: Zaloguj się i przeczytaj pełną treść artykułu
Mam już konto, chcę przejść dalej.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się bezpłatnie i otrzymaj dostęp do:
- niekomercyjnego biuletynu informacyjnego Goniec Medyczny. Trzy razy w tygodniu otrzymasz przegląd najbardziej interesujących informacji ze świata medycyny i farmacji,
- pełnych tekstów artykułów z wybranych polskich i zagranicznych czasopism naukowych,
- aktualnego kalendarza zjazdów, konferencji, szkoleń i innych wydarzeń medycznych.
Przeczytaj także
więcej chevron_rightPrzeczytaj także
więcej chevron_rightCelem artykułu jest przedstawienie wybranych chorób powodujących upośledzenie ostrości wzroku. Część z nich w wypadku braku postawienia prawidłowego rozpoznania i niezastosowania odpowiedniego leczenia może prowadzić do nieodwracalnej utraty widzenia.
Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, określane również jako starcze zwyrodnienie plamki żółtej lub AMD (age-related macular degeneration), jest chorobą stanowiącą ogromny problem społeczny w krajach rozwiniętych o wzrastającej średniej długości życia.
Precyzja i jakość wrażeń wzrokowych kształtujących nasze wyobrażenie o świecie zewnętrznym zależy nie tylko od prawidłowej budowy i funkcjonowania narządu wzroku, ale także od koordynacji pracy obu oczu przez ośrodkowy układ nerwowy.
Spojówka należąca do aparatu ochronnego oka wytwarza przestrzeń zwaną workiem spojówkowym - wyściela tylną powierzchnię obu powiek i przechodząc na gałkę oczną pokrywa twardówkę aż do rąbka twardówki.
Zespół suchego oka – problem ludzi aktywnych. Jak sobie z nim radzić?
Zespół suchego oka (ZSO) to problem coraz bardziej powszechny. Szczególnie dokucza on osobom aktywnym zawodowo, dużo pracującym przy komputerze i przebywającym w klimatyzowanych pomieszczeniach. Wbrew pozorom nie zawsze jest on prawidłowo diagnozowany. Zdarza się, że ZSO jest mylony z zapaleniem spojówek o różnej etiologii lub współistnieje z innymi problemami. Ilustruje to poniższy przypadek...
Błyski - objaw wymagający znacznej uwagi lekarza rodzinnego
Wiele osób zdrowych skarży się na ciemne plamy pojawiające się okresowo w polu widzenia. Pacjenci opisują ten objaw jako "sadze", "pajączki", "latające muszki" czy "kłaczki przed okiem", przemieszczające się przy poruszaniu gałką i powoli opadające w dół.
Degeneracje plamki związane z wiekiem
Starzenie się związane jest z powolnym pogarszaniem się widzenia. Zmniejszenie przezierności ośrodków optycznych oka oraz zwężenie źrenicy sprawiają, że do siatkówki dociera coraz mniej światła.