Aktualności
Sztuczna tęczówka, skonstruowana przez fińskich specjalistów, reaguje na światło podobnie jak naturalna i nie potrzebuje żadnych dodatkowych czujników – informuje „New Scientist”.
27.06.2017
Zwykło się uważać, że przedstawiciele profesji wymagających dużej precyzji ruchów cechują się lepszym widzeniem stereoskopowym niż inni. Dotychczasowe badania nie potwierdzały jednak, by np. dentyści czy chirurdzy, przewyższali pod tym względem pozostałe grupy zawodowe. Najnowsze badanie naukowców pokazało jednak, że istnieje grupa zawodowa, która może pochwalić się nadzwyczaj sprawnym widzeniem stereoskopowym...
20.06.2017
Wystarczą dwie godziny przed komputerem, tabletem czy smartfonem, by zauważyć objawy cyfrowego zmęczenia wzroku. Czy wiesz, jak im zapobiegać?
Dotychczas naukowcy sądzili, że mózgowy ośrodek odpowiedzialny za przetwarzanie informacji wizualnych przestaje się rozwijać u człowieka około 5.-6. roku życia. Najnowsze badanie wskazuje jednak, że rozwój kory wzrokowej trwa znacznie dłużej.
30.05.2017
Wybieranie produktów o niskim indeksie glikemicznym pomaga zapobiegać rozwojowi zwyrodnienia plamki żółtej - czytamy w "Proceedings of the National Academy of Sciences".
"Pierwotnie wszyscy mieliśmy brązowe oczy” – mówi prof. Hans Eiberg z Uniwersytetu w Kopenhadze. Jednak mutacja genetyczna doprowadziła do wytworzenia się swego rodzaju przełącznika, który zablokował możliwość pojawiania się brązowych oczu.
17.02.2017
Lekką, wyposażoną m.in. w GPS laskę dla niewidomych i niedowidzących skonstruował student Politechniki Rzeszowskiej. Laska ułatwia poruszanie się np. w domu, po mieście. Jeśli testy zakończą się pomyślnie, twórca urządzenia chciałby je wdrożyć do produkcji.
13.02.2017
Naukowcy odkryli komórki, których nieprawidłowe funkcjonowanie może spowodować krótkowzroczność - zawiadamiają naukowcy na łamach „Current Biology”.
10.02.2017