Aktualności

Kontaktowa soczewka pozwala widzieć podczerwień
26.05.2025
Naukowcy z Chin opracowali soczewki kontaktowe, które zamieniają podczerwień w światło widzialne. Wykorzystali w tym celu nanocząstki, które nie potrzebują zasilania. Przezroczyste soczewki pozwalają oglądać świat także w normalnym oświetleniu.
Śląski Uniwersytet Medyczny stworzył symulator wad wzroku w technologii VR
25.02.2025
Zespół specjalistów ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego opracował symulator wad wzroku w technologii VR – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka placówki. Aplikacja, wykorzystująca gogle do wirtualnej rzeczywistości, pozwala użytkownikom doświadczyć różnych zaburzeń widzenia w interaktywny sposób.
Winogrona mogą spowalniać utratę wzroku
09.10.2023
Winogrona zapewniają oczom lepszą ochronę przed wolnymi rodnikami niż luteina, roślinny barwnik stosowany jako suplement diety – wynika z badania opublikowanego w piśmie „Free Radical Biology and Medicine”.
Hodowane komórki mają szansę leczyć ślepotę
14.08.2023
Z pomocą nanotechnologii naukowcy wyhodowali ważne komórki siatkówki. Metoda może otworzyć drogę do leczenia zwyrodnienia plamki żółtej – częstej przyczyny ślepoty.
Wzrok płata figle
11.05.2023
Badacze potwierdzają, że układ wzrokowy człowieka może wprowadzać mózg w błąd. Polega to na niedokładnym szacowaniu wielkości oglądanych obiektów. Może to mieć znaczenie np. dla prowadzenia pojazdów.
Na oka dnie: siatkówka i naczyniówka bez sekretów dzięki udoskonaleniom tomografii
20.01.2023
Polscy naukowcy opracowali technikę STOC-T, która pozwala na oglądanie tylnych warstw oka - siatkówki i naczyniówki na dowolnych głębokościach. "To kolejny kamień milowy w obrazowaniu oczu" - informują przedstawiciele Instytutu Chemii Fizycznej PAN.
Otyłość ma związek ze zwyrodnieniem plamki żółtej
13.01.2023
Nowo odkryty mechanizm molekularny wskazuje na związek otyłości z powodującym utratę wzroku zwyrodnieniem plamki żółtej - informują naukowcy na łamach „Science”.
Biotechnolodzy wyhodowali „minioczy”
28.11.2022
Brytyjski zespół stworzył w laboratorium modele fragmentów siatkówki z komórek pobranych ze skóry ochotników. Mają pozwolić na lepsze poznanie przyczyn ślepoty, w tym rzadkiego zespołu Ushera.