Zespół suchego oka, podstawowe zaburzenie powierzchni oka, jest jedną z najczęstszych chorób okulistycznych. Jest to schorzenie przewlekłe i długoterminowe, modyfikowane przez środowisko, któremu towarzyszy stan zapalny na powierzchni oka i zaburzona homeostaza.
Zamiarem autorów pracy jest włączenie się w nurt dyskusji na temat roli i znaczenia leków generycznych w okulistyce, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów bezpieczeństwa i efektywności klinicznej ich stosowania.
Oko ludzkie i układ wzrokowy podlegają fizjologicznym procesom starzenia, które powodują stopniowe pogarszanie funkcji widzenia, niezależne od rozwoju chorób związanych z wiekiem (1). Obniżenie funkcji wzrokowych pojawiające się wraz ze starzeniem, niezależnie od przyczyny wywołującej, obniża jakość życia i ogranicza podejmowane czynności życiowe...
Przekrwienie spojówek jest częstą dolegliwością współczesnego człowieka. Pomimo rozpowszechnienia się chorób alergicznych, alergia nie jest jedyną przyczyną zaczerwienionych oczu.